Portland Cup 2024

30.03.2024 - 31.03.2024

Portland, OR

Deadline entry: 05.03.2024
Deadline MP3: 28.03.2024
Contact: Delaney Lonergan [email protected]
Notes: March 30-31, 2024! Volunteer Sign Up Link: https://www.signupgenius.com/go/70A0B4EADAA2CA7FD0-48360312-portland Use link in bottom right of HOTEL pdf to reserve your group rate for Portland Cup *Please note: There is an updated rotation for level 6 (both days) attached!

# Category Type
1. Level 3 (2014-16, 2017, 2018) Individual
1.
2.
2. Level 4 Individual
1.
2.
3. Level 5 Individual
1.
2.
3.
4.
4. Level 6 (2010-12, 2013-14, 2015) Individual
1.
2.
3.
4.
5. Level 7 (2010-11, 2012, 2013-14) Individual
1.
2.
3.
4.
6. Level 8 (2010-11, 2012-13) Individual
1.
2.
3.
4.
7. Level 9 2011-2012 (2011-2012) Individual
1.
2.
3.
4.
8. Level 9 Junior (2009, 2010) Individual
1.
2.
3.
4.
9. Level 9 Senior Individual
1.
2.
3.
4.
10. Level 10 Hope Individual
1.
2.
3.
4.
11. Level 10 Junior Individual
1.
2.
3.
4.
12. Level 10 Senior Individual
1.
2.
3.
4.
13. Beginner Group Group
1.
2.
14. Intermediate Group Group
1.
2.
15. Advanced Group Group
1.
2.
16. FIG Group (Junior) Group
1.
2.
17. FIG Group (Senior) Group
1.
2.
18. XCEL Bronze Individual (Max 2 routines) Individual
1.
2.
3.
19. XCEL Silver Individual (Max 2 routines) Individual
1.
2.
3.
20. XCEL Gold Individual (Max 2 routines) Individual
1.
2.
3.
21. XCEL Platinum Individual (Max 2 routines) Individual
1.
2.
3.
22. XCEL Group Group
1.
23. XCEL Diamond Individual (Max 2 routines) Individual
1.
2.
3.
24. Level 4 - A (2014, 2016-17) Individual
1.
2.
25. Level 4 - B (2012-13, 2015) Individual
1.
2.
26. Level 5 - A (2010-12, 2015, 2016) Individual
1.
2.
3.
4.
27. Level 5 - B (2013, 2014) Individual
1.
2.
3.
4.

Filter Entriesfilter

Level 3 (2014-16, 2017, 2018)
1. Liu Michelle PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
2. Filimon Amelie PNW Rhythmic USA
3. Kim Kylie PNW Rhythmic USA
4. StJohn Sally PNW Rhythmic USA
5. Xue Irene PNW Rhythmic USA
6. Ma Hannah PNW Rhythmic USA
7. Sciupac Eva Evergreen Rhythmics USA
8. Ganzha Milana Nova Gymnastics Academy USA
9. Wang Keran Nova Gymnastics Academy USA
10. Barieva Hayat Nova Gymnastics Academy USA
Level 6 (2010-12, 2013-14, 2015)
1. Goncharova Dania Nova Gymnastics Academy USA
2. Kuguk Eva Irg&B USA
3. Javkhlan Anna Irg&B USA
4. Kinsey Ariya Irg&B USA
5. Li Amy Irg&B USA
6. Irinarkhova Varvara Irg&B USA
7. Li Zoe Irg&B USA
8. Kholodkova Olivia Evergreen Rhythmics USA
9. Galeeva Varvara Irg&B USA
10. Cai Selina PNW Rhythmic USA
11. Dotsenko Alexis PNW Rhythmic USA
12. Xiao Cassandra PNW Rhythmic USA
13. Li Grace Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
14. Luo Michelle Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
15. Wang Amanda Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
16. Brand Mya Legacy School of Gymnastics USA
17. Koger Victoria Legacy School of Gymnastics USA
Level 7 (2010-11, 2012, 2013-14)
1. Lyukshin Alina Nova Gymnastics Academy USA
2. Kuzmina Mia Nova Gymnastics Academy USA
3. Smarshchok Masha Nova Gymnastics Academy USA
4. Sturza Sofia Nova Gymnastics Academy USA
5. Pawar Roshelle Irg&B USA
6. Podvysotska Olena Irg&B USA
7. Tugusheva Anya Evergreen Rhythmics USA
8. Suzuki Amanda PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
9. Chang Clara PNW Rhythmic USA
10. Deng Angela PNW Rhythmic USA
11. Duan Xinya Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
12. Mcmanama Samantha Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
13. Tang Esther Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
14. Garigan Eleanor Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
15. Hirciiala Madalina Nova Gymnastics Academy USA
Level 8 (2010-11, 2012-13)
1. Zhang Celine Nova Gymnastics Academy USA
2. Zhang Charlotte Nova Gymnastics Academy USA
3. Nikhil Raveena Nova Gymnastics Academy USA
4. Javkhlan Joslyn Irg&B USA
5. Hulbert Amelia Evergreen Rhythmics USA
6. Xian Maggie Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
7. Imbert-Diaz Vivienne Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
Level 9 2011-2012 (2011-2012)
1. Ganzha Anastasiya Nova Gymnastics Academy USA
2. Beglyarova Daniella Irg&B USA
3. Weng Chloe Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
4. Craig Delaney Nova Gymnastics Academy USA
Level 9 Junior (2009, 2010)
1. Wong Jayleen Nova Gymnastics Academy USA
2. Yang Helen Evergreen Rhythmics USA
3. Qiu Cindy Evergreen Rhythmics USA
4. Startsev Sofiya Evergreen Rhythmics USA
5. Perju Sophie PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
6. Wofsey Sofia H.O.P.E. Rhythmic Gymnastics USA
7. Palmer Eleanor Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
8. Shen Elizabeth Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Li Audrey Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
10. Luo Monica Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
11. Chen Jessica Irg&B USA
Level 9 Senior
1. Lahdensuo Julia Nova Gymnastics Academy USA
2. Gurney Faith Nova Gymnastics Academy USA
3. Kaplan Eden Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
4. Long Jizelle Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
Level 10 Senior
1. Makarenko Nicole Nova Gymnastics Academy USA
2. Rusak Erika Evergreen Rhythmics USA
3. Urgaakhad Saraswati Evergreen Rhythmics USA
4. Serper Maria Evergreen Rhythmics USA
5. Kamerzan Myroslava Evergreen Rhythmics USA
XCEL Bronze Individual (Max 2 routines)
1. Anderson Quinn PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
2. Kochoglu Kayla Evergreen Rhythmics USA
3. Young Camilla Evergreen Rhythmics USA
4. Batin Rebecca Evergreen Rhythmics USA
5. Karlangych Grace Evergreen Rhythmics USA
6. Golovchenko Alexandra Evergreen Rhythmics USA
XCEL Silver Individual (Max 2 routines)
1. Demchenko Stephanie Evergreen Rhythmics USA
2. Akzhol Nazik PNW Rhythmic USA
3. Krnyaich Luna PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
4. Wilhelm Veronica PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
XCEL Gold Individual (Max 2 routines)
1. Chen Claire PNW Rhythmic USA
XCEL Diamond Individual (Max 2 routines)
1. Petrova Nicole PNW Rhythmic USA
Level 4 - A (2014, 2016-17)
1. Gabriel Emily Marie Evergreen Rhythmics USA
2. Kai Aisha Evergreen Rhythmics USA
3. Yuvaraj Aadhana Evergreen Rhythmics USA
4. Bukhari Maria PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
5. Duan Xinchen(Cici) Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
6. Zhao Celine Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
7. Li Joanna Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
8. kuo Iris Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Seymour Mila Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
10. Strobeck Eva Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
11. Zhang Frida Nova Gymnastics Academy USA
12. Xu Stephanie Nova Gymnastics Academy USA
13. Xu Evelyn Nova Gymnastics Academy USA
Level 4 - B (2012-13, 2015)
1. Borta Delia Evergreen Rhythmics USA
2. Tomuz Emlly Evergreen Rhythmics USA
3. Blinova Julia Evergreen Rhythmics USA
4. Covtun Nicole Evergreen Rhythmics USA
5. El Bakkouchi Margot PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
6. Chu Marina Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
7. Zhao Olivia Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
8. Sherbakov Emma Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Cooley Marlie Legacy School of Gymnastics USA
10. Sandifer Avery Nova Gymnastics Academy USA
11. Ding Edelweiss Nova Gymnastics Academy USA
Level 5 - A (2010-12, 2015, 2016)
1. Warrant Natsumi Evergreen Rhythmics USA
2. Liu Sophie Evergreen Rhythmics USA
3. Aghajanyan Daniella Evergreen Rhythmics USA
4. Su Elisha Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
5. Liu Erin Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
6. Chan Wing Hey Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
7. Jackson Luna Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
8. Chilgren Koto Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Wheeling Lydia Chen Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
10. Salakhova Karolina Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
11. Marthaler Ava Legacy School of Gymnastics USA
12. Shevchuk Yeva Evergreen Rhythmics USA
Level 5 - B (2013, 2014)
1. Huang Arianna PNW Rhythmic USA
2. Yang Elizabeth PNW Rhythmic USA
3. Budchanin Evelyn PNW Rhythmic USA
4. Kang Emma PNW Rhythmic USA
5. Streltsova Anna Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
6. Streltsova Mariia Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
7. kuo Isabella Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
8. Deng Lizbeth Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Xu Vivi(Jiahui) Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
10. Stefanescu-kim Scarlett Legacy School of Gymnastics USA
11. Popescu Sofia Evergreen Rhythmics USA
Coaches
1. NICULITA OLGA Evergreen Rhythmics USA
2. Kukhta Marina Evergreen Rhythmics USA
3. Varfolomieieva Oleksandra PDX Rhythmic Ballet and Dance USA
4. Wofsey Kristina H.O.P.E. Rhythmic Gymnastics USA
5. Gilmutdinova Maginur PNW Rhythmic USA
6. Kim Aimee PNW Rhythmic USA
7. Burdova Elena Irg&B USA
8. Stephonsen Wuling Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
9. Weng Sean Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
10. Bryant Shauna Oregon Rhythmic Gymnastics and Dance Academy USA
11. Bremner Libby Legacy School of Gymnastics USA
12. Koger Dotty Legacy School of Gymnastics USA